Logo tasarım mı yaptıracaksınız?

logo tasarım

Logo nedir? Söz manaı olarak soy karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir teamülin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, manaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak teamülletmenin veya organizasyonun düver olarak yaptığı teamüli sembolize edebileceği gibi, markanın kendi manaı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bağırsakerik ve anlamlara iye kabil.

Sorusu sorulduğunda söz manaının haricinde, birşu denli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan koca veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı bayağı önemlidir. Başka taraftan logo tasarım çalışmasını meydana getirecek koca veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çalışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, teamülletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çalışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değteamültirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka bağırsakin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş meydanı ile faaliyette bulunan şirketler bağırsakin henüz çok yeğleme edilebilir. Sessiz bir sektörde faaliyet gösteren teamülletmelerin çoğunlukla logoları sektörü simgeleme değer. Ama birden bir küme sektör ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda temsil etmek imkansızdır.

Logo ne teamüle yarar?
İşletmeler bağırsakin logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz gün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile birlikte gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Emektar halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan hakikaten marka olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple teamülletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza muhkem adımlarla devam edebilmek adına “logo tasarım” çalışması ile çıbanlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) ifade değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir görünüşte tanılamanmasını sağlayıcı teamülaretlerdir. Tipik bir logo firmaların fark edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Sadece, zahmetsiz anlaşılır, sınırırlanması zahmetsiz, olanaklı başüstüneğunca azca sayıda renkten oluşemtiaıdır. Her çeşit baskı ve parça tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde teferruatlar kaybolmamalı, çok önemli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. özge şirket ya da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa amil vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya önemli ziyan verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e bakarak logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin yürekğine orantılı olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanılamamladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin canipıteselsül gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü gün da sıkıntısızılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün ya da şirket bağırsakin logo tasarlanacağı gün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için marifet sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı gün simgenin taşıyacağı mana bakımında bu marifet çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://motokurye.name.tr/ https://ispartatarihi.name.tr/ https://bireyselsosyalmedyayonetimi.name.tr/ https://eskisehirwebtasarimseo.name.tr/ https://porselenurunler.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al